Rekrutacja do badania PA PROTECT

Zapraszamy do uczestnictwa w badaniu naukowym pt. ,,Aktywność fizyczna wystarczająca dla zachowania funkcji poznawczych przy wsparciu technologii mobilnych: nowe paradygmaty w zdrowiu publicznym - etap II: PA PROTECT prowadzonym przez Klinikę Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jaki jest cel badania?
Badanie ma celu sprawdzenie czy aktywność fizyczna może wpływać na zahamowanie procesów związanych ze starzeniem się mózgu.

Kogo poszukujemy?
Kobiet i mężczyzn w wieku 50-70 lat posiadających telefon dotykowy (smartfon). W celu wyłonienia grupy badanej uczestnicy zostaną poddani badaniu lekarskiemu oraz wstępnej ocenie za pomocą dwóch testów.

Jakie badania będą wykonywane?
• testy oceniające funkcjonowanie mózgu;
• rezonans magnetyczny głowy;
• badania krwi (obejmujące m.in. markery zapalne, stężenie glukozy i insuliny na czczo, profil lipidowy);
• densytometria (badanie gęstości mineralnej kości);
• badanie składu ciała (oceniające m.in. zawartość tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała);
• ocena sposobu żywienia.

Ponadto każdy uczestnik badania otrzyma opaskę do monitorowania aktywności fizycznej, która monitoruje m.in.:
• dzienną liczbę wykonanych kroków;
• liczbę spalanych kalorii;
• tętno;
• sen.

Jakie są korzyści wynikające z udziału w badaniu?
Biorąc udział w niniejszym badaniu dowiesz się:
• czy znajdujesz się w grupie ryzyka rozwoju demencji?
• czy Twój mózg działa na wysokich obrotach?
• czy jesteś narażony na ryzyko rozwoju osteoporozy?
• ile kalorii spalasz w ciągu doby?
• ile średnio dziennie wykonujesz kroków?
• czy prawidłowo się odżywiasz?

Miejsce prowadzenia badań:
Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Szpitalna 27/33, 60-572 Poznań.

Kontakt:
Osoby zainteresowane udziałem w badaniu prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 724-220-353 lub mailowy: paprotect.badania@gmail.com.